Teodora skáče šipku aneb Co je to kojenecké plavání

Tea má tři roky a jeden měsíc. Přijde k bazénu, zkontroluje, zda má pásek, zkontroluje své prstíčky na nohou zahnuté přes okraj bazénu, zvedne ruce nad hlavičku, pokrčí kolínka a skočí šipku. Zanoří se až téměř na dno bazénu, několikrát hrábne ručičkama – a je téměř u kraje. Zaručkuje podél kraje, přitáhne se, vysune kolínko a vyskočí na břeh. „Ještě jednou!!!“ A znovu skáče. 

Proč to umí? Protože Tea je v bazénu často. Protože se učí pomalu a postupně s respektem k psychomotorickému vývoji. Nikam nespěcháme, stále si hrajeme a dovednosti přicházejí samy.

Kdy začala Tea plavat? S plaváním a cvičením ve vodě lze začít již po zahojení pupíku doma ve vaně. Pokud chcete zvolit tuto možnost a začít s plaváním co nejdříve, měli byste si najít vyškolenou instruktorku kojeneckého plavání (zajímejte se o její osvědčení, vzdělání a praxi). Ta vám u vás doma zároveň poradí i s ostatními otázkami ohledně vývoje vašeho děťátka.  

Kdy můžete začít docházet do plaveckého klubu? Již od ukončeného druhého měsíce. Tady však nejde o plavání s dětmi v bazénu, nýbrž ve vaně, do které se pro každé dítě napustí voda a po každém dítěti se tato vana umyje a vydezinfikuje. Výhodou docházení do klubu je, že maminka se potkává s ostatními rodiči a není doma izolovaná od okolního světa. Také vana bývá hluboká a dá s v ní zkoušet mnohem více cviků.

Plavání

Od kolika měsíců mohou děti do bazénu? Doporučuji si přečíst provozní řád jednotlivých klubů. Upozorňuji, že to musí být provozní řád schválený hygienickou stanicí, ne nějaký informativní papír. Každá organizace, kde se plave s nejmenšími dětmi, musí dodržovat zákony a přísná pravidla. A to nejen co se týče vzdělání, ale také kvality vody. Ve zkratce: do bazénu, který je určen pouze pro kojenecké plavání, mohou děti od šesti měsíců, do ostatních veřejných bazénů od jednoho roku.

Je pozdě, když už mé dítě má rok? Nikdy není pozdě. Důležité je zvážit podmínky, které vám vaše okolí nabízí, a rozhodnout se, zda jsou vhodné pro vás. Ať už začínáte plavat v jakémkoliv věku, je dobré, když vybraný klub nabízí ukázkovou lekci. Za zkoušku nic nedáte. Můžete si procítit, jak se vám dané místo líbí, jak je vám sympatická instruktorka, a teprve potom se v klidu rozhodnout.

Plavání

Vždy pamatujte, že jde o vás a vaše dítě. Pokud se někde líbí vaší kamarádce, nemusí se tam líbit vám. Vaše dítě je v bazénu šťastné, jiné může proplakat celé plavání. Často radím maminkám, aby se neohlížely na to, co dělají ostatní, ale jak reaguje jejich dítě. Je to vaše dítě a vy jste pro něj tou nejlepší volbou. A pokud se mu teď plavání nelíbí, možná by bylo rozumné ještě pár měsíců počkat.

  Moje Vendy umí plavat

Vendy je svéhlavá holčička. Plavu s ní už od jejích dvou měsíců, a ona stále nic nechce. Už má tři a půl roku a ještě jsme nevyměnili kruh za pásek. Prostě nechce. Miluje svůj plavací kruh, už je jí malý, ale je její. Je trochu majetnická. Umí se potápět, ale jen když chce ona. Nemáme žádnou fotku pod vodou ani video, i když toto zajišťuji pro ostatní rodiče. Mé dítě nechce.

Je léto, jsme na koupališti a má kamarádka Veronika se dívá na bazén. Já jsem s Vendy ve vodě. „Proč má pořád ten kruh?“ ptá se Veronika. „Nechce ho sundat“ odpovídám. „Aha, tak to jo.“ A dál se bavíme a hrajeme si ve vodě. Po chvíli Vendy vyklouzne z kruhu a plave ke mně, bez ničeho jen tak. Prostě plave.

Dlouho jsme tušili, že umí plavat, jen jsme ji do ničeho nenutili. Existuje mnoho způsobů, jak naučit své dítě plavat, a toto je jeden z nich. Tento uznávám já. Nazývám ho prožitková výuka plavání. Při tomto způsobu děti i rodiče prožívají příjemné chvíle ve vodě. Rodiče jdou příkladem a dítě netuší, že se učí plaveckým dovednostem.

Jak to vypadá v praxi? Když jsem chtěla, aby se Vendulka potápěla, nejdříve jsem se začala potápět já. A ukazovala jí, jaká je to legrace. Když chci, aby skočila do bazénu, skočím první, náramně si to užiju
a čekám, kdy mi řekne, že to chce taky zkusit. Až potom ukážu jak na to. A takhle je to se vším. Cákáme, hrabeme jako pejsci, šlapeme vodu, skáčeme. Prostřednictvím her, básniček a písniček se bavíme ve vodním prostředí a dovednosti přicházejí pomalu, ale jistě samy.

Plavání

Bohužel si občas všímám, že někteří rodiče jsou příliš přemotivovaní. Ať je to tím, že vidí šikovnější stejně staré, nebo dokonce mladší dítě, a tak chtějí, aby to jejich umělo taky, nebo se prostě neumí vcítit a prožít si obavy, které jejich děti mohou mít. Nechápou, proč to to jejich dítě neumí. Vždy takovým rodičům radím: Přijďte k bazénu, klekněte si a teď se rozhlédněte. To je prostor! A tolik vody! Ta hloubka.!Ta výška skokánku! Jednomu by to mohlo nahnat strach.

Jakých přístupů se tedy vyvarovat? Dle mého názoru každé výuky drilem, neboť ta vede k přetěžování dětí. Stylu výuky, kdy už v roce a půl trénujeme plavecké pohyby (prsové ruce, kraulové nohy). Tato výuka některým rodičům vyhovuje, mají pocit, že se jejich děti budou brzy skvěle plavat. Dle mého názoru jediné, čeho dosáhnou, je nechuť dítěte k plavání a špatné pohybové návyky, které vznikají právě kvůli přetěžování dětí.

 Já tomu říkám – boj o život. Předčasně sundaný pásek nebo kruh – a dítě se ve svislé poloze zoufale hrabe ke kraji. Vždy radím rodičům: Představte si, jak byste se cítili vy. Co byste si přáli vy? Jak byste chtěli, aby s vámi někdo zacházel? A z těchto principů vychází má zážitková výuka plavání.

 Jak naučit dítě potápět?

Na co si dát pozor při výběru kojeneckého plavání.

 Jak poznat dobrý klub? Jakých přístupů se vyvarovat?

 Jaké metodika je nejlepší?

Kdy mé dítě začne plavat?

Pomůcky ano, či ne? A jaké?

 


Pohyb a sport

Sportem ku zdraví aneb zdraví pohyb mého těla. Ve zdravém těle zdravý duch.